Анри Бекерел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анри Бекерел

Анри Бекерел (H.A.Becquerel, 15 декември 185225 август 1908) е француски физичар, добитник на Нобелова награда за физика.

Бекерел е роден во Париз во фамилија, од која заедно со него и неговиот син дала четири генерации на научници. Наука студирал во École Polytechnique, а инженерство во École des Ponts et Chaussées. Инженер на мостови и автопати станал во 1894 година.