Маџоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маџоре
Lago Maggiore
Verbano
МаџореLago MaggioreVerbano - Поглед кон езерото Маџоре и Алпите од над Лавено
Поглед кон езерото Маџоре и Алпите од над Лавено
МаџореLago MaggioreVerbano -
Место Ломбарди and Пиедмонт, Италија; Тичино, Швајцарија
Координати 45°57′ СГШ 8°38′ ИГД / 
Главен прилив Тичино, Маџиа, Точе, Треса
Главен истек Тичино
Површина на сливот 6.599 км²
Земји во сливот Италија, Швајцарија
Макс. должина 66 км
Макс. ширина 10 км
Површина 212,5 км²
Прос. длабочина 177,4 м
Макс. длабочина 372 м
Водна зафатнина 37 км³
Проточност (на езерската вода) 4 год.
Надм. височина на површината 193 м
Острови Брисаго, Боромејски Острови
Населени места Локарно, Луино,
Вербанија, Арона

Маџоре или Вербано (понекогаш и Локарно), (италијански: Lago Maggiore, Verbano) е предалпско езеро од глечерско потекло и второ по големина езеро во Италија.

Географска положба[уреди]

Езерото Маџоре се наоѓа на надморска височина од околу 193 м, неговата површина изнесува 212 км² од кои околу 80% се наоѓаат во Италија а останатите 20% во Швајцарија.
Обемот на езерото изнесува 170 км, должината 54 км, најголемата ширина изнесува 10 км а просечната 3,9 км. Зафатнината изнесува 37,5 милијарди м³ вода, која според теоретските проучувања се обновува секои 4 години.[1]

Најголемата длабочина изнесува 370 м.

Флора[уреди]

Иако се наоѓа на северот на Италија, езерото Маџоре заради големата количина вода влијае на микроклимата, така да во неговата околина успеваат типичните средоземни билки, какошто се лимон, маслинки, ловор, камлии, азелеи, рододендрон и магнолија.

Фауна[уреди]

Ветрови[уреди]

Како и на сите подалпски езера, така и на езерото Маџоре секој ден дуваат два вида ветрови, Еден кој доаѓа наутро од планините према рамнините (нарекуван мошендрино) и друг послаб ветер кој дува од рамнините према планините поготово попладне (познат под називот инверна). Езерото Маџоре е одлично место каде што може да се уживаат различни видови на спортови како што се едрење и сурфањето на ветер.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]