26 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Февруари 2015 26 февруари е 57-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 308 денови до крајот на годината (309 во престапна).

Настани:

1531  Во Лисабон, главниот град на Португалија, во земјотрес загинаа меѓу 20 и 30 илјади луѓе.
1815  Францускиот цар Наполеон Бонапарт го напушти островот Елба, кој по абдикацијата му беше одреден како привремено живеалиште, и со мала група следбеници тргна за Париз за да ја преземе власта. Со тоа почна периодот на неговото владеење познато како „Сто денови“, завршено со поразот на неговите трупи кај Ватерло.
1848  Британскиот воен транспоретен брод „Биркенхед“ потона во заливот Симон покрај брегот на Јужна Африка, повлекувајќи во смрт 485 луѓе.
1901  По задушувањето на двегодишното кинеско востание против окупаторите наречено „Боксерско востание“ на водачите на побунетите Чи Сјији и Су Ченг Ју јавно им ги отсекоа главите.
1909  Отоманската Империја ја призна австроунгарската анексија врз Босна и Херцеговина.
1915  Германците во Првата светска војна, во борбата против Французите кај Маланкур за првпат во историјата војуваа со употреба на фрлачки пламени.
1918  Германски авиони во Првата светска војна го бомбардираа италијанскиот град Венеција.
1936  Адолф Хитлер во Саксонија ја отвори првата фабрика за производство на „народното возило“ Фолксваген.
1992  Република Босна и Херцеговина ја призна Република Македонија.
1993  Напад во Светскиот трговски центар во Њујорк. Загинаа 6 лица, повредени се 1.042.
2004  Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена делегација и двајца пилоти загинаа при уривањето на авионот од типот „Кингер“ на 15-километри јужно од Мостар.
2008  Пуштена Енциклопедијата на живиот свет.

Родени:

1725  Никола Кињо — изумител на автомобилот..
1802  Виктор Иго — еден од великаните на францускиот романтизам.
1861  Фердинанд I — кнез и цар на Бугарија.
1932  Џони Кеш — американски пејач, актер и автор.
1932  Спиро Прилепчански — долгогодишен новинар и уредник на неделниот енигматски забавник на „Нова Македонија“.
1948  Ѓорѓи Колозов — македонски глумец.
1949  Ема Керкби — англиска пејачка, специјалист по раномузичка изведба.
1956  Мишел Уелбек — француски романсиер, поет и режисер.
1963  Милко Ѓуровски — македонски фудбалер.
1980  Хулијан Санчез — шпански велосипедист.
1983  Сергеј Биков — руски кошаркар.

Починале:

1916  Наум Туфекчиев — македонски револуционер.
1927  Херман Обрист — швајцарски и германски дизајнер и скулптор.
1938  Александар Амфитеатров — руски писател.
1952  Јозеф Торак — австриско-германски вајар.
1960  Александар Белиќ — македонист.
2004  Борис Трајковски — претседател на Република Македонија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември