Емануел Адебајор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Emmanuel Adebayor
Adebayor.jpg
Adebayor playing for Real Madrid
Лични податоци
Полно име Sheyi Emmanuel Adebayor[1]
Роден на 26 февруари 1984 (1984-02-26) (30 г.)
Роден во Lomé, Togo
Висина 195 m (640 ft) [2]
Положба Striker
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 9
Младинска кариера
1998–1999 OC Agaza
1999–2001 Metz
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2001 ФК Мец Б 10 (3)
2001–2003 ФК Мец 44 (15)
2003–2006 ФК Монако 79 (18)
2006–2009 ФК Арсенал 105 (46)
2009– Манчестер Сити 34 (15)
2011 ФК Тотенхем Хотспар (п) 25 (11)
Репрезентација
2000–2009 Того 42 (18)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23
00, 12 July 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:00, 11 July 2011 (UTC)

Емануел Адебајор (роден на 26 февруари 1984) е Тогоански фудбалер со Нигериско потекло и моментално игра за Тотенхем Хотспар, како позајмен од Манчестер Сити.

Клубска кариера[уреди]

Рани години од кариерата[уреди]

Почнал во репрезентацијата на Того за помлади од 15 години и беше набљудуван од Мец. После пробата беше примен во Мец и играше во тимот за под 17 години. Таму играше 2 години, за подоцна да му се приклучи на првиот тим. Таму тој изигра 9 натпревари и постигна 2 гола, а додека во сезоната 2002/03 во 35 натпревари постигна 17 гола.

Во 2003 склучи договор со Монако, тој постигна 7 гола во 17 натпревари. Тој му помогна на Монако да стаса до финалето во Лигата на Шампионите во сезоната 2003/04 со постигнатите 2 гола во 10 натпревари.

Наводи[уреди]