Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фудбалската сезона 2008/2009 била седумнаесеттото по ред фудбалско првенство во првата лига на Република Македонија. Шампион во таа сезона бил ФК Работнички Кометал и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА лига на шампиони. Второто место го освоил ФК Милано со што освоил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА купот. Испаднале ФК Напредок 79 и ФК Башкими.