27 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

27 јуни е 178-миот ден во годината според григоријанскиот календар (179-ти во престапна година). Остануваат 187 дена до крајот на годината.

<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30


Настани[уреди]

1858  Со мирот во Тјенџин заврши Кинеско-англиската војна.
1931  Американскиот авиоконструктор Игор Сикорски го патентирал хеликоптерот.
1941  Унгарија и Финска му објавија војна на СССР.
1950  Во ФНРЈ е донесен Законот за работничко самоуправување.
1950  Студена војна: САД решиле воено да интервенираат во Корејската војна.
1954  Првата нуклеарна централа во светот е отворена во Обинск, СССР.
1967  Првиот банкомат во светот е пуштен во работа во Лондон.
1979  Мухамед Али го објавува своето повлекување од боксот.
1991  Започнала десетдневната војна за независност, во која Територијалната одбрана на Словенија ја принудила ЈНА на повлекување.


Родени[уреди]

1869  Ема Голдманамериканска анархистка и феминистка со потекло од Литванија.
1872  Хебер Кертисамерикански астроном.
1936  Велко Силјаноски — македонски професор.
1941  Криштоф Кишловскиполски филмски режисер.
1942  Брус Џонстонамерикански музичар (од The Beach Boys).
1943  Димитар Башевски — македонски романсиер.
1985  Светлана Кузнецоваруска тенисерка.
1986  Лешон Мерит — американски атлетичар.
1988  Денис Ванендерт — белгиски велосипедист.
1988  Лука Мезгец — словенечки велосипедист.
1990  Тејлор Фини — американски велосипедист.


Починале[уреди]

1574  Џорџо Вазарииталијански уметник и познат историчар на уметноста.
1937  Донка Ушлинова — македонска револуционерка.
1944  Вера Менчик — британско-чешка шахистка.
1960  Лоти Доданглиска тенисерка (најмладата освојувачка на Вимблдон).
2001  Џек Лемонамерикански актер.


Празници[уреди]

27 јуни (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември