19 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

19 јуни е 170-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (171-ви во престапна година). Остануваат 195 дена до крајот на годината.

Настани:

1819  Американскиот параброд „Савана“ пристигнал на пристаништето во Ливерпул. Ова е првиот брод на водена пареа кој го поминал Атлантикот.
1913  Избива Тиквешкото востание — организиран масовен народен вооружен отпор против српската окупација на Македонија и посрбувањето.
1862  Конгресот на САД донесе решение за укинување на ропството на својата територија.
2014  Филип VI е крунисан за крал на Шпанија.

Родени:

1269  Елеонора — грофица од Бар.
1623  Блез Паскал — француски математичар, физичар, книжевник и филозоф.
1781  Џорџ Стивенсон — англиски инженер и пронаоѓач.
1896  Волис Симпсон — сопруга на Едвард VIII.
1918  Илија Милчин — македонски глумец, режисер, лингвист и преведувач.
1966  Марјан Додовски — македонски политичар.
1967  Бјорн Дели — норвешки скијач.
1970  Владимир Пешевски — македонски политичар.
1975  Берт Грабш — германски велосипедист.
1978  Дирк Новицки — германски професионален кошаркар.
1987  Сака Модоло — италијански велосипедист.

Починале:

1500  Едмунд — војвода од Сомерсет.
1747  Алесандро Марчело — италијански благородник, поет, философ, математичар и композитор.
1820  Џозеф Бенкс — англиски ботаничар.
1867  Максимилијан — австриски надвојвода и цар на Мексико.
1876  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1949  Владимир Назор — хрватски писател.
1993  Вилијам Голдинг — англиски писател — добитник на Нобеловата награда за литература.
1997  Георги Арсовски — македонски поет.
1922  Тале Огненовски — македонски музичар и композитор.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември