18 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

18 јуни е 169-тиот ден во годината според грегоријанскиот календар (170-ти во престапна година). Остануваат 196 дена до крајот на годината.

Настани:

1583  Во Лондон е издадена првата полиса за животно осигурување во светот.
1821  Свечено отворен Кралскиот драмски театар (денес Концертен дом) во Берлин.
1940  Втора светска војна: Германците го зазедоа француското пристаниште Шербур.
1940  Шарл де Гол, француски генерал, ги повика од Лондон сите Французи да ја продолжат борбата против германските освојувачи, кои во тие денови целосно ги поразија вооружените сили на Третата република. Во таа пригода Шарл де Гол ја изговори познатата мисла „Французите загубија една битка, но не и војната“.
1953  Египет е прогласен за република по соборување на Фаруковиот режим. Прв претседател на Египет станал Нагиб.
1965  Во Алжир е извршен државен воен преврат. Хари Бумедиен ја презеде власта наместо дотогашниот претседател Бен Бела.
1996  Бенјамин Нетанјаху ја презеде должноста премиер на Израел по изборната победа на неговата десничарска коалиција.
1997  Турскиот премиер Неџметин Ербакан поднесе оставка на функцијата.
2000  Башер ел-Асад е избран за лидер на владеачката сириска партија Баас, по смртта на претседателот Хафез ел-Асад.

Родени:

1491  Хенри VIII — славен крал на Англија.
1866  Стамат Икономов — бугарски офицер.
1882  Георги Димитров — раководител на БКП и премиер на Бугарија.
1922  Жамила Коломонос — македонска револуционерка.
1935  Слободан Мицковиќ — македонски есеист.
1942  Пол Мекартнианглиски пејач и текстописец.
1946  Фабио Капело — италијански фудбалски тренер.
1949  Лех Качињски — полски политичар.
1972  Митко Тошев — македонски вајар и сликар.
1982  Фабјен Лефевр — француски кајакар.
1982  Марко Бориелоиталијански фудбалер.

Починале:

741  Лав III Исавријанин — византиски император.
1762  Мишел-Ришар Делаланд — француски барокен композитор.
1926  Олга Константиновна — руска голема кнегиња.
1936  Максим Горки — руски, односно советски писател, еден од основачите на советската книжевност.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември