3 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

3 јуни е 154-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (155-ти во престапна година). Остануваат 211 дена до крајот на годината.

Настани:

1098  Прва крстоносна војна: Крстоносците го зазеле градот Антиохија.
1326  Потпишан Договорот од Новогород со кој се дефинирани новите граници помеѓу Русија и Норвешка.
2006  Црна Гора и формално објавува независност од Србија, со што завршува нивното 88-годишно живеење во заедничка држава.

Родени:

1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1726  Џејмс Хатоншкотски природонаучник, геолог, физичар и хемичар.
1910  Полет Годар — американска филмска и театарска актерка.
1926  Ален Гинсберг — американски поет.
1980  Јоанис Тамуридис — грчки велосипедист.
1982  Елена Исинбаева — руска атлетичарка.
1986  Рафаел Надал — шпански тенисер.

Починале:

1626  Нектариј — охридски архиепископ.
1844  Луј XIXкрал на Франција.
1875  Жорж Бизе — француски композитор.
1899  Јохан Штраус Помладиот — австриски композитор.
1924  Франц Кафка — австриски писател.
1963  Назим Хикмет — турски писател и револуционер.
1963  Папа Јован XXIII — римски папа.
1964  Франс Емил Силанпе — фински романсиер.
1985  Димче Зографски — градоначалник на Скопје.
2000  Христо Георгиевски — македонски поет.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември