13 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

13 јуни е 164-тиот ден во годината според грегоријанскиот календар (165-ти во престапна година). Останува 201 ден до крајот на годината.

Настани:

313  Римските совладетели Константин I и Лициниј го издаваат Миланскиот едикт со кој гарантираат верска толеранција. Со тоа запираат вековните прогони на христијаните.
1894  Пуштена е во сообраќај железничката линија Битола - Солун.
1944  Втора светска војна: Германија започна да го бомбардира Лондон со ракети Фау-1.
1956  Последните британски трупи ги напуштија базите кај Суецкиот Канал, препуштајќи му го, по 74 години, овој воден пат на Египет.
1973  Во Париз, САД, Северен Виетнам, Јужен Виетнам и ослободителното движење Виетконг потпишаа Договор за прекин на огнот.
1983  Американското вселенско летало Пионир 10 ја помина орбитата на Нептун. Тој претставува првото вселенско летало од Земјата кое го напуштило Сончевиот систем.
1993  Ким Кемпбел стана прва жена премиер во историјата на Канада.

Родени:

1831  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теоретски физичар на XIX век.
1865  Вилијам Јејтс — ирски писател, Нобеловец
1884  Антон Дрекслер — германски нацистички лидер.
1888  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1894  Жак-Анри Лартиг — француски фотограф и сликар.
1897  Паво Нурми — фински атлетичар
1899  Карлос Чавез — мексикански композитор
1944  Бан Ки Мун — генерален секретар на Обединетите Нации
1947  Саво Климовски — македонски правник.
1951  Васил Дрвошанов — македонски поет.
1959  Бојко Борисов — премиер на Бугарија.
1982  Кенениса Бекеле — етиопски атлетичар.
1986  Ерос Капеки — италијански велосипедист.

Починале:

1886  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1943  Кочо Рацин — македонски поет и револуционер.
1965  Мартин Бубер — австриски философ.
1982  Халид бин Абдулазизкрал на Саудиска Арабија.
1993  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1993  Гајо Петровиќ — хрватски марксистички философ.
2005  Алваро Куњал — португалски комунистички политичар.
2006  Вангел Наумовски — македонски сликар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември