15 јуни

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јуни 2014 15 јуни е 166-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (167-ми во престапна година). Остануваат 199 дена до крајот на годината.

Настани:

1752  Бенџамин Френклин, го докажа односот меѓу молњата и електричното празнење со пуштање на детско летало за време на бура. На овој ден е пронајден громобранот.
1919  Во директен лет од Њу Фаундленд, Северна Америка до Ирска, британските авијатичари Артур Браун и Џон Оклок први го прелетаа Атлантикот. Летот траеше 10 часа и 12 минути.
1920  На Конгресот во Хаг е основана Светската конференција на трудот.
1967  Жорж Помпиду е избран за претседател на Франција.
1994  Израел и Ватикан воспоставија целосни дипломатски односи по историскиот договор за меѓусебно признавање и помирување, и формално окончувајќи го вековното несогласување меѓу Евреите и Римокатолиците.
1994  Република Македонија и Република Боливија воспоставија дипломатски односи. Република Боливија е прва земја од Латинска Америка и Карибите со која Република Македонија воспостави дипломатски односи.

Родени:

1330  Едвард, наречен „Црниот Принц“.
1479  Лиза дел Џокондо, позната како Мона Лиза.
1519  Хенри ФицРој, незаконски син на Хенри VIII.
1843  Едвард Григ, норвешки романтистички композитор.
1882  Јон Антонеску, премиер на Романија.
1882  Павел Шатев, македонски револуционер.
1899  Федерико Гарсија Лорка, шпански писател.
1922  Јусуф Реџепи, македонски лекар.
1930  Фахри Каја, македонски поет.
1980  Икер Ромеро, шпански ракометар.
1953  Сји Џинпинг, претседател на НР Кина.

Починале:

1389  Мурат I, отомански султан.
1927  Христо Делчев, македонски револуционер.
1986  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Ангелариј, поглавар на Македонската православна црква.
1990  Џорџ Накашима, јапонско - американски столар.
1995  Џон Винсент Атанасов, американски компјутерски инженер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември