5 јуни

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јуни 2014 5 јуни е 156-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (157-ми во престапна година). Остануваат 209 дена до крајот на годината.

Настани:

1944  Втора светска војна: Над 1000 британски бомбардери исфрлиле преку 5000 тони бомби над Нормандија, во подготовка на десантот следниот ден - Денот Д.
1947  Во говорот пред Харвардскиот универзитет, државниот секретар на САД Џорџ Маршал предлага економска помош за обнова на западна Европа - зачеток на тнр. Маршалов план.
1968  Претседателскиот кандидат во САД Роберт Кенеди е застрелан во Лос Анџелес од палестинецот Сирхан Сирхан и умрел следниот ден.
1972  Во Стокхолм е одржана Првата конференција на ОН за животна средина. Оттогаш 5. јуни е прогласен за Светски ден за заштита на животната средина.
1992  Во Скопје е формирана Лекарската комора на Македонија.

Родени:

469 п.н.е.  Сократ — атински философ.
1341  Едмунд — Прв војвода од Јорк.
1723  Адам Смит — шкотски економист и философ, основоположник на современата економија.
1898  Фредерико Гарсија Лорка — шпански поет, лиричар и драматург.
1971  Марк Волберг — американски актер.
1981  Карлос Баредо — шпански велосипедист.
1998  Јулија Липницкаја — руска уметничка лизгачка.

Починале:

1296  Едмунд, Прв Ерл на Ланкастерл.
1316  Луј X, крал на Франција.
1826  Карл Марија фон Вебер, германски композитор (р. 1786.).
1970  Џузепе Унгарети, италијански поет.
2004  Роналд Реган, претседател на САД (р. 1911.).

Празници:

Светски ден за заштита на животната средина.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември