11 јуни

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Јуни 2014 11 јуни е 162-риот ден во годината според григоријанскиот календар (163-ти во престапна година). Остануваат 203 дена до крајот на годината.

Настани:

1994  Виетнам воспостави дипломатски односи со Република Македонија.

Родени:

1431  Едмунд Тјудор — Прв Ерл од Ричмонд.
1572  Бен Џонсон — англиски ренесансен драматург.
1776  Џон Констабл — англиски уметник.
1864  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1876  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1910  Жак Кусто — француски океанограф.
1951  Маријан Бенеш — југословенски боксер.
1971  Владимир Грушкин — руски кану-спринтер.
1986  Фабио Дуарте — колумбиски велосипедист.

Починале:

1572  Бен Џонсон, англиски ренесансен драматург, поет и актер.
1903  Александар Обреновиќ, српски крал.
1949  Отон Жупанчич, еден од најголемите современи словенечки поети.
1968  Иван Рибар, југословенски политичар.
1970  Александар Керенски, руски политичар.
1979  Џон Вејн, американски глумец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември