Дејан Блажевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија Дејан Блажевски
Лични податоци
Роден на 6 декември 1985 (1985-12-06) (29 г.)
Роден во Скопје, СФРЈ Југославија
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Пелистер Пелистер 57 (12)
2008-2010 Агротикос Агротикос 64 (8)
2010–2011 Верија Верија 29 (2)
2011-2012 Пиерикос Пиерикос 34 (2)
2012-2014 Турново Турново 54 (39)
2014 Хазар Хазар 19 (3)
2015- Вардар Вардар 0 (0)
Репрезентација
2012- Македонија Македонија 2 (1)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Дејан Блажевски (1985) е македонски фудбалер, напаѓач на Вардар и повремен член на македонската фудбалска репрезентација.

Кариера[уреди]

Во есенскиот дел на сезоната 2013-2014 година, Блажевки бил прв стрелец во првата македонска фудбалска лига, постигнувајќи 19 голови, додека во календарската 2013 година, Блажевски постигнал вкупно 30 голови. Оттука, на 26 декември 2013 година, Фудбалската федерација на Македонија го прогласила Блажевски за најдобар македонски фудбалер кој игра во домашното првенство. Покрај настапите во "ФК Хоризонт Турново", Блажевски повремено настапувал за македонската фудбалска репрезентација за која, во периодот кога селектор бил Чедомир Јаневски, одиграл два натпревара на кои постигнал еден гол.[1]

Наводи[уреди]

  1. "Блажевски одигра година за паметење, Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр, 26.