Прва фудбалска лига на Македонија 2004/2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фудбалската сезона 2004/2005 била тринаесеттото по ред фудбалско првенство во првата лига на Република Македонија. Шампион во таа сезона бил ФК Работнички Кометал и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА лига на шампиони. Второто место го освоил ФК Вардар со што освоил место во првата рунда од квалификациите на УЕФА купот, а третото место го освоила ФК Победа со што се квалификувала во интертото купот. ФК Башкими исто така обезбедил место во квалификациите за УЕФА купот со тоа што го освоил првото место во купот на Македонија. Испаднале ФК Слога Југомагнат и ФК Напредок.

Конечна табела[уреди]

Ова е конечната табела на шампионатот со можност за сортирање по колона.

Тим Нат. Поб. Нер. Пор. + - Бод.
Работнички Кометал 33 25 3 5 66 23 78
Вардар 33 22 6 5 68 34 72
Победа 33 16 7 10 59 49 55
Силекс 33 15 6 12 56 37 51
Шкендија 79 33 15 5 13 59 40 50
Башкими 33 14 7 12 53 47 49
Беласица Герас Цунев 33 14 6 13 53 47 48
Брегалница Краун 33 14 6 13 55 60 48
Цементарница 55 33 13 7 13 54 50 43
Маџари Солидарност 33 12 5 16 35 46 41
Слога Југомагнат 33 5 2 26 37 80 17
Напредок 33 1 4 28 17 99 7

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]