ФК Напредок Кичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Напредок
FK Napredok.gif
Целосно име ФК Напредок Кичево
Основан 1928; пред 86 години (1928)
Стадион Градски стадион Кичево
Капацитет 6.000
Тренер Драган Матески
Лига Втора македонска лига
2013/2014 Прва македонска лига 11-ти (отпаднати)
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

ФК Напредок е македонски фудбалски клуб од Кичево кој се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига.

Историја[уреди]

Напредок е формиран во 1928 година, под името Јадран, а по Втората светска војна го носел името Јанчица сè до 1952 година, кога клубот го добил денешното име Напредок. Клупски бои се сината и белата, а клубот настапува на Градскиот стадион Кичево кој има капацитет од 4.000 гледачи. Најголемиот успех го има постигнато во натпреварувањето од рамките на Купот на Македонија, кога во сезоната 2003/2004 стигнал до финалето каде бил поразен од Слога Југомагнат. Навивачката група која го следи Напредок се вика Ѓаоли.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]