Стадион Тумбе Кафе

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Градски стадион Битола
Стадион под Тумбе Кафе
Главната трибина на стадионот
Место Брдо Тумбе Кафе, Битола, Македонија
Отворен
Затворен Отворен
Сопственик Општина Битола
Оператор ФК Пелистер
Подлога Трева
Играат/ле ФК Пелистер
Гледачи 8.000

Стадион Тумбе Кафе, или Градски стадион Битола, е повеќенаменски стадион лоциран на ридот Тумбе Кафе во Битола, по кое и го носи името. Моментално се користи најчесто за фудбалски натпревари и е домашниот стадион на ФК Пелистер. Стадионот има капацитет за 8000 гледачи[1]. Планирано е стадионот во Битола да биде осветлен со донација на Владата на РМ, односно Министерството за транспорт и врски. Исто така, најавена е реконструкција и доизградба на овој стадион од страна на локалната власт на Општина Битола и централната власт, односно Влада на Република Македонија.

Наводи[уреди]