КК Пелистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Пелистер
лого на КК Пелистер
Цело име Кошаркарски Клуб Пелистер
Основан 1992; пред 22 години (1992)
Распаднат /
Арена Спортска сала Младост
Локација Битола
Тимски бои зелена и бела
Претседател
Главен тренер Благој Печалов
Титули нема
Лига Втора лига
2013/14
(Прва Лига)
плејаут 4ти (отпаднати)
Прва Лига 9ти
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

КК Пелистер е македонски кошаркарски клуб со седиште во Битола. Клубот се натпреварува во Втората македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди]

Клубот бил основан во 1992 година во Битола. Првично, клубот бил познат под името КК Младост Металец, име кое го користел до 1996 година. Пелистер нема освоено титула во Првата македонска кошаркарска лига, а успесите на клубот се[1]:

Историја на клубското име[уреди]

  • 1992—1996: КК Младост Металец
  • 1996—2006: КК Пелистер
  • 2006—2009: КК Свислион Пелистер
  • 2009-2011: КК Пелистер
  • 2011-2014: КК Пелистер Спорт
  • 2014-....: КК Пелистер

Состав[уреди]

Актуелен тренер на КК Пелистер е Благој Печалов, а негов помошник Предраг Созовски. За сезоната 2010/11, просечната висина на играчите на КК Пелистер била 192.87 cm, додека просечната старост била 23.88 години.[1] Составот на КК Пелистер за сезоната 2010/11 е[2][1]:


број име висина цм позиција година држава претходен клуб
Алекс Овуми 196 Б 1984 Flag of the United States.svg САД
Нигерија Нигерија
Сент Џон
Јове Чурчиев Македонија Македонија јуниорски тим
10 Танер Фејзуловски 1991 Македонија Македонија јуниорски тим
15 Мартин Талевски 202 Ц 1989 Македонија Македонија Ултимејт Б.
11 Дино Клаиќ Македонија Македонија јуниорски тим
13 Марјан Јанкуловски 185 Б 1988 Македонија Македонија Ултимејт Б.
7 Зоран Крајовски 201 Н/Ц 1988 Македонија Македонија Хераклеа
14 Даниел Захариевски 206 Ц 1987 Македонија Македонија Ултимејт Б.
4 Зоран Петковски 188 Б 1978 Македонија Македонија Карпош С.
12 Иван Тасевски Македонија Македонија јуниорски тим
Никола Хаџов Македонија Македонија јуниорски тим
8 Ѓорѓи Анакиевски 185 Б 1985 Македонија Македонија јуниорски тим
Стевче Пасковски Македонија Македонија јуниорски тим
5 Александар Николовски 180 Н 1985 Македонија Македонија Ултимејт Б.
9 Бојан Давков Македонија Македонија јуниорски тим

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]