ФК Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Куманово
Целосно име ФК Кумамово
Основан 1924; пред 90 години (1924)
Стадион Градски стадион Куманово
Капацитет 5000
Лига ОФЛ Куманово
2014/2015
Тимски бои
Kit body unknown.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Тимски бои
Kit body unknown.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

ФК Кумановомакедонски фудбалски клуб од Куманово, Македонија. Основан е во 1924 година. Клубот настапува во ОФЛ Куманово. Клубот е финансиран од Општина Куманово.[1]

Историја[уреди]

Клубот играл три сезони во Првата македонска фудбалска лига и потоа продолжил во Третата македонска фудбалска лига.

Навивачи[уреди]

Навивачи на ФК Куманово се Кумани.[2]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]