Трета македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Моментална сезона или издание:
2014/2015
Спорт Фудбал
Основана 1992
Број на екипи 69
Држава Македонија Македонија
Тековен првак Гоблен (Северен)
Вардар Неготино (Јужен)
Беласица (Источен)
Влазрими (Западен)
Младост Царев Двор (Југозападен)
Промоција во Втора македонска фудбалска лига
Испаѓање во Четврта македонска фудбалска лига

Трета македонска фудбалска лига е третата најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Лигата е поделена на пет региони: Трета лига — Север, Трета лига — Југ, Трета лига — Исток, Трета лига — Запад и Трета лига — Југозапад. На крајот на сезоната, петте победници на регионите заедно со осмата пласирана екипа од Втората лига играат плејоф бараж. Победниците од баражите обезбедуваат пласман во Втората лига. Последно пласираните екипи од секој регион се селат во понизок ранг.

Видете исто така[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]