Крањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крањ
Kranj
—  град и општина  —
Местоположба на Општина Крањ.
Крањ се наоѓа во Словенија
Крањ
Местоположба на Крањ во Словенија.
Координати: 46°14′ СГШ 14°22′ ИГД / 
Држава  Словенија
Регион Горен крањски
Општина Крањ
Управа
 • Градоначалник Мохор Богатај
Површина[1]
 • Вкупна 148 км2
Население (2007)
 • Вкупно 53.000 жит.
Час. појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)
Портал kranj.si
Извор: Канцеларија за статистика на Словенија, попис од 2002.

Крањ (словенечки: Kranj) е град во Словенија, трета најголема општина и четврт најголем град во државата со население од 54,500 (2010). Крањ се наоѓа на околу 20 километри северозападно од Љубљана. Градот е центар на Горниот крањски регион и е воглавно индустриски град, меѓу кои индустриите за електроника и гума се најпознати. По градот Крањ е именуван и регионот во кој се наоѓа, кој бил покраински главен град во средновековието.

Збратимени градови[уреди]

Значајни личности од Крањ[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]