Николче Новески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Николче Новески
Nikolcenoveski2006.jpg
Лични податоци
Роден на 28 април 1979 (1979-04-28) (36 г.)
Роден во Битола, СФРЈ, денешна Македонија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција центар бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Мајнц 05
Број 4
Младинска кариера
Пелистер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–1998 Пелистер 12 (1)
1998-1999 Ханза Росток 1 (0)
2001-2004 Ерцгебирге Ауе 92 (10)
2004- ФК Мајнц 05 241 (10)
Репрезентација
2004- Македонија 48 (3)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Николче Новески (Битола, 28 април 1979) — македонски професионален фудбалер, член е на ФК Мајнц 05 и на македонската фудбалска репрезентација. Новески е одбранбен играч, најчесто игра на позициите централен или лев бек.

Биографија[уреди | уреди извор]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1998 година, Новески како анонимен фудбалер на "ФК Пелистер" заминал во Германија, каде самостојно си го пробивал патот, завршувајќи во ФК Мајнц за кој потпишал во 2004 година. Во 2005 година, Новески го добил признанието на Фудбалската федерација на Македонија за најдобар македонски фудбалер кој настапува во странство, додека на 26 декември 2013 година, Фудбалската федерација на Македонија го прогласила за најдобар македонски фудбалер. Заклучно со квалификациониот циклус за СП во Бразил, Новески одиграл 65 натпревари за македонската фудбалска репрезентација при што постигнал пет гола.[1]

Новевски има постигнато 6 автоголови во натпреварите од Бундеслигата, со што е играчот кој постигнал најмногу автоголови во историјата на Бундеслигата.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Новески: Повеќе ќе се гордеев ако не бевме последни во групата", Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр. 26-27.