28 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

28 април е 118-иот ден во годината според григоријанскиот календар (119-и во престапна година). Остануваат 247 денови до крајот на годината.

Настани:

518  Катастрофален земјотрес го разрушил Скупи
1945  Бенито Мусолини и неговата љубовница Клара Петаки се застрелани од стрелачки вод составен од членови на италијанското движење на отпорот.
1964  Излегло првото издание на „Битолски весник“ — еден од најстарите весници во Македонија.
1969  Претседателот на Франција, Шарл де Гол поднесе оставка на функцијата по 11 години владеење. Тој се повлече од функцијата по референдумот за регионализација на државата и укинување на Сенатот, на кој, мнозинство од гласачите се изјаснија против неговите идеи.
1980  Американскиот државен секретар Сајрус Венс поднесе оставка на функцијата по неуспешната мисија на командосите за спасување на американските заложници во Иран.
2001  Кај Вејце, Тетовско, на ѕверски начин се масакрирани 8 припадници на македонските безбедносни сили од страна на припадници на т.н. ОНА. Настанот се смета за едно од најголемите ѕверства во поновата македонска историја.
2001  Милионерот Денис Тито станал првиот вселенски турист во светот. Платил 20 милиони УСД за да лета на Руската ракета Сојуз ТМ-32 и минал скоро 8 дена во вселената.
2004  Кандидадот на СДСМ Бранко Црвенковски е избран за Претседател на Република Македонија со убедлива победа против кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Сашко Кедев.

Родени:

1924  Кенет Каунда — замбиски државник, прв претседател на Замбија.
1937  Садам Хусеинирачки диктатор.
1984  Дмитриј Торбински — руски фудбалер.
1988  Хуан Мата — шпански фудбалер.

Починале:

1858  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1918  Гаврило Принципатентаторот на Франц Фердинанд.
1945  Бенито Мусолини — италијански диктатор и фашист.
1992  Френсис Бејкон — најпознатиот англиски сликар на XX век.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември