7 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

7 септември е 250-иот ден во годината според григоријанскиот календар (251-и во престапна година). Остануваат 115 денови до крајот на годината. Шаблон:Септември 2014

Настани:

70  Римската армија под водство на генерал Тит го окупира и уништва Ерусалим.
1764  Станислав Поњатовски е крунисан за крал на Полска.
1822  Бразил прогласува независност од Португалија.
1901  Со мирот во Пекинг заврши таканареченото „Боксерско востание“ во Кина. Тоа беше бунт на селаните и на градската сиромаштија против странските империјалисти и домашните угнетувачи.
1940  Авионите на Германија го почнаа бомбардирањето на Лондон. Оваа акција беше позната под името „Лондонски блиц“.
1992  Белорусија ја призна Република Македонија, а истовремено донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу двете земји.
1993  Во Скопје е пуштена во работа меѓународната телекомуникациона врска меѓу Република Македонија и Република Бугарија, на релацијата Скопје-Софија.
1997  Во Скопје е отворен првиот „Мекдоналдс“ во Македонија.
2012  Околијата Јилианг, Кина ја погодуваат два земјотреса со јачина од 5,6 и 5,3 Mw. Несреќата однела 89 животи и повредила 800 лица. Срушени се 20.000 домови, а евакуирани се уште 100.000 граѓани.

Родени:

1533  Елизабета I, кралица на Англија.
1615  Џон Берч, англиски полковник.
1726  Франсоа-Андре Даникан Филидор, француски шахист.
1816  Фердинанд Ритер вон Хебра, австриски физичар.
1829  Август Кекуле, германски хемичар.
1842  Јоханес Цукерторт, германски шаховски мајстор.
1866  Тристан Бернард, француски писател.
1908  Пол Браун, тренер по американски фудбал.
1911  Тодор Живков, бугарски комунистички лидер.
1936  Брајан Харт, британски инженер.
1947  Авни Енѓулу, македонски поет.
1948  Ленче Милошевска, македонски поет.
1951  Морис Алберт, бразилски пејач.
1955  Ефим Зелманов, руски математичар.
1955  Мира Фурлан, хрватска глумица.
1960  Игор Сечин, вицепремиер на Русија.
1965  Дарко Панчев, југословенски и македонски фудбалер.
1980  Емре, турски фудбалер.
1984  Вера Звонарева, руска тенисерка.

Починале:

1151  Џефри Плантагенет — гроф на Анжу.
1362  Јована — кралица на Шкотска.
1719  Џон Харис — англиски писател.
1881  Сидни Ланиер — американски писател.
1907  Сили Придом — француски книжевник.
1910  Кјока Изумијапонски романсиер.
1932  Аргир Манасиев — македонски револуционер.
1939  Вилијам Холман Хант — англиски предрафаелитски сликар.
1962  Исак Динсендански автор.
1994  Теренс Јанг — британски режисер.
2003  Варен Зевон — американски музичар.
2005  Хоуп Гарберканадска актерка.
2011  Виталиј Аникенко — руски хокеар.
2011  Михаил Баландин — руски хокеар.
2011  Александaр Васјонов — руски хокеар.
2011  Јозеф Вашичек — чешки хокеар.
2011  Александар Вјухин — руски хокеар.
2011  Павол Демитра — руски хокеар.
2011  Роберт Дитрих — германски хокеар.
2011  Марат Калимулин — руски хокеар.
2011  Александр Калјанин — руски хокеар.
2011  Андреј Кирјухин — руски хокеар.
2011  Никита Клјукин — руски хокеар.
2011  Стефан Лив — шведски хокеар.
2011  Јан Марек — чешки хокеар.
2011  Сергеј Остапчук — руски хокеар.
2011  Карел Рахунек — чешки хокеар.
2011  Руслан Салеј — белоруски хокеар.
2011  Карлис Скрастинш — латвиски хокеар.
2011  Павел Снурницин — руски хокеар.
2011  Даниил Собченко — руски хокеар.
2011  Иван Ткаченко — руски хокеар.
2011  Павел Траханов — руски хокеар.
2011  Јуриј Уричев — руски хокеар.
2011  Генадиј Чурилов — руски хокеар.
2011  Максим Шувалов — руски хокеар.
2011  Артјем Јрчук — руски хокеар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември