21 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Септември 2014

21 септември е 264-иот ден во годината според григоријанскиот календар (265-и во престапна година). Остануваат 101 денови до крајот на годината.

Настани:

1529  Османлиската војска под команда на Сулејман Величествениот ја започна опсадата на Виена.

Родени:

1411  Ричард, Трет војвода од Јорк.
1815  Паул Рудолф фон Билгер, германски шахист.
1842  Абдул Хамид II, отомански султан.
1844  Светомир Николаевиќ, српски пистаел.
1866  Херберт Џорџ Велс, англиски писател.
1927  Христо Андонов Полјански, македонски историчар.
1931  Воислав Костиќ, српски композитор.
1934  Леонард Норман Коен, канадски автор.
1936  Јуриј Лужков, руски политичар.
1947  Стивен Кинг, американски писател.
1948  Кирил Кангов, македонски поет.
1954  Шинзо Абе, јапонски политичар.
1958  Милан Младеновиќ, југословенски рок музичар.

Починале:

687  Папа Конон, римски папа.
1327  Едвард II, англиски крал.
1520  Селим I, отомански султан.
1832  Валтер Скот, шкотски поет.
1860  Артур Шопенхауер, германски филозоф.
1891  Александра, принцеза на Грција.
1903  Тодор Христов - Офицерчето, македонски револуционер.
1903  Трпен Марков, македонски револуционер.
1908  Атанас Бадев, македонски композитор.
1973  Лидија Русланова Андреевна, руска пејачка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември