14 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


14 септември е 257-иот ден во годината според григоријанскиот календар (258-и во престапна година). Остануваат 108 денови до крајот на годината.

Настани:

1847  По низа победи во Американско-мексиканската војна, единиците на САД под команда на генерал Видфилд Скот го окупирале Сиудад Мексико. Со мировниот договор мексиканската Влада била принудена на воено посилниот сосед да му ги отстапи Калифорнија, Јута, Аризона и Њу Орлеанс.

Родени:

1486  Хајнрих Корнелиус Агрипа — германски писател.
1847  Димитар Греков — бугарски премиер.
1849  Иван Петрович Павлов — руски научник.
1928  Алберто Кордакубански фотограф.
1935  Олга Милосавлева — македонска балерина.
1942  Боро Пејчинов — македонски карикатурист.
1956  Костас Караманлис — грчки политичар.
1959  Трајче Кацаров — македонски поет.
1962  Нихат Ергун — турски политичар.
1965  Димитриј Медведев — Претседател на Русија.
1983  Ејми Вајнхаус — англиска пејачка и текстописец.
1983  Филип Миркуловски — македонски ракометар.
1983  Стивен Нејсмит — шкотски фудбалер.
1984  Том Велерс — холандски велосипедист.

Починале:

775  Константин V Копроним — византиски цар.
891  Стефан V — римски папа.
1435  Јован — Прв војвода од Бедфорд.
1495  Елизабета Тјудор — ќерка на кралот Хенри VII.
1523  Адријан VI — римски папа.
1901  Вилијам Макинли — претседател на САД.
1906  Армен Купциос — член на Елиномакедонскиот комитет.
1924  Арсениј Јовков — македонски режисер, револуционер и публицист.
1926  Јохан Лудвиг Емил Дрејер — истакнат данско-ирски астроном.
1942  Борка Велески — Народен херој на Југославија.
1976  Павле Караѓорѓевиќ — син на кнезот Арсен Караѓорѓевиќ.
1977  Леополд Стоковски — американски диригент.
1982  Грејс Кели — кнегиња на Монако
1996  Пеце Атанасовски — македонски инструменталист.
1996  Благоја Николовски — македонски тенор.
2009  Ристо Давчевски — македонски поет.
2009  Патрик Свејзи — американски актер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември