Костас Караманлис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Костас Караманлис
Κωνσταντίνος Καραμανλής


Пратеник
Kostas Karamanlis Apr 29 08.jpg

Во служба
10 март 2004 – 6 октомври 2009
Претседател Константинос Стефанопулос
Каролос Папуљас
Претходник Костас Симитис
Наследник Јоргос Папандреу

Министер за култура
Во служба
10 март 2004 – 15 февруари 2006
Претходник Евангелос Венизелос
Наследник Јоргос Вулгаракис

Во служба
21 март 1997 – 30 ноември 2009
Претходник Милтијадис Еверт
Наследник Антонис Самарас

Лидер на опозиција
Во служба
21 март 1997 – 10 март 2004
Претходник Милтијадис Еверт
Наследник Јоргос Папандреу
Лични податоци
Роден(а) 14 септември 1956 (1956-09-14) (58 г.)
Атина, Грција
Партија 6Нова Демократија
Сопружник Наташа Пацијати
Деца Александрос и Алики
Живеалиште Атина
Струка Правник
Експерт по меѓународни односи
Вероисповед Православен христијанин

Костас Караманлис (14 септември 1956 е грчки политичар и поранешен премиер на Грција од изборите во 2000 до 2009. Тој бил претседател на конзервативната партија Нова Демократија од 1997 до 2009.