Нова Демократија (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За останати значења на поимот „Нова Демократија“, видете ја страницата за појаснување.

Нова Демократија (грчки: Νέα Δημοκρατία, Néa Dimokratía) е главна конзервативна политичка партија во Грција и е владеачка партија во Грција од 2004 година. Таа е член на Европските народни партии-Европски демократи. Нова Демократија била основана во 1974 година, каде во периодот од 1980-тите и 1990-тите (освен 1990-93) била опозициска партија, а исто тако од октобар 2009. Лидер на партијата до 29. новембар 2009. (оттогаш Андонис Самарас) и премиер на Грција до октомври 2009. бил Костас Караманлис.