Каролос Папуљас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каролос Папуљас
Κάρολος Παπούλιας
Karolos Papoulias.jpg

Во служба
Стапил
12 March 2005
Премиер Костас Караманлис
Јоргос Папандреу
Претходник Костис Стефанопулос

Во служба
26 јули 1985 – 2 јули 1989
Претходник Јоанис Караламбопулос
Наследник Цанис Цанетакис
Во служба
13 октомври 1993 – 2 јануари 1996
Претходник Михалис Папаконстантину
Наследник Теодорос Пенгалос
Лични податоци
Роден(а) 4 јуни 1929 (1929-06-04) (85 г.)
Јанина, Грција
Партија ПАСОК
Сопружник Марија Папуљија
Деца Фани, Вики и Ана
Живеалиште Претседателска палата (официјална)
Образование Атински универзитет
Струка Правник
Вероисповед Грчка Православна црква
Потпис
Портал Претседател на Грција

Каролос Папуљас (грчки: Κάρολος Παπούλιας; роден на 4 јуни 1929 во Јанина) е грчки политичар и моментален претседател на Грција. Претходно, Папуљас бил Министер за надворешни работи на Република Грција.

Папуљас е роден во градот Јанина. Тој е син на генералот Григорис Папуљас. Папуљас студирал на правниот факултет во Атина, како и на Миланскиот универзитет. Тој поседува диплома по меѓународно право од универзитетот во Келн.

Како поранешен шампион во атлетика и одбојка, тој бил претседател на спортскиот сојуз на Грција во продолжение на 25 години. Тој бил еден од основачите на ПАСОК и близок соработник со Андреас Папандреу.

Извршувал неколку државни функции, и тоа:

  • Заменик-министер за надворешни работи (1981 - 1984)
  • Министер за надворешни работи (1985 - 1989)
  • Заменик-министер за одбрана (1989 - 1990)
  • Министер за надворешни работи (1993 - 1996)

Во текот на декември 2004 година, тогашниот премиер Костас Караманлис и претседателот на опозициската партиа ПАСОК, Јоргос Папандреу, го номинирале Папуљас за претседате на Грција. Така, со голема подршка од страна на парламентот, тој на 8 февруари 2005 година бил избран за претседател, заменувајќи го Костис Стефанопулос.