28 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


28 септември е 271-иот ден во годината според григоријанскиот календар (272-и во престапна година). Остануваат 94 денови до крајот на годината.

Настани:

1864  Во Лондон е формирана Првата интернационала.
1867  Торонто станува главен град на Онтарио.
1898  Италијанскиот лекар и зоолог Батиста Граси ги објавил резултатите од повеќегодишните проучувања во кои ги открил вистинските причинители и пренесувачи на маларијата.
1993  Владата на Демократска Народна Република Кореја донесе одлука за признавање на Република Македонија.
1994  Во Скопје, во издание на „МИ-АН“, излегува првиот број на „Македонско време“, независен информативно-политички магазин.

Родени:

551 п.н.е.  Конфучиј — прочуен кинески филозоф († 479 п.н.е.)
58 п.н.е.  Ливија Друсила, сопруга на римскиот цар Октавијан Август и мајка на цаевите Тибериј и Друз († 29)
1571  Микеланџело Мериси да Караваџо — италијански сликар († 1610)
1841  Жорж Клеменсо — француски политичар.
1982  Александар Ањуков — руски фудбалер.

Починале:

1891  Херман Мелвил — еден од најголемите американски писатели кој низ симболи и алегорија многу често укажувал на себичноста и комерцијализацијата на општеството. Своите доживувања на морнарите и ловците на китови ги изнел во многу приказни и романи. Најпознато негово дело е романот „Моби Дик“.
1895  Луј Пастер — француски хемичар и биолог. Ја открил вакцината против беснило, утврдил дека ферментацијата е биолошки процес и ги побил дотогашните теории за спонтаната реакција на микроорганизмите.
1960  Наум Наумовски - Борченароден херој на Македонија.
1994  Вангел Коџоман — еден од основоположниците на современото македонско сликарство.
2010  Михаил Левенски — познат македонски поет, раскажувач, драмски автор, хуманист, филозоф и невропсихијатар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември