22 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Септември 2014

22 септември е 265-иот ден во годината според григоријанскиот календар (266-и во престапна година). Остануваат 100 денови до крајот на годината.

Настани:

1792  Во екот на војната со контрареволуцијата париските маси го зазеле дворецот во Версај и ги затвориле Луј Шеснаесетти и неговата сопруга Марија Антоанета. Законодавното собрание прогласило република.
1862  Американскиот претседател Абрахам Линколн објавил декрет според кој од 1 јануари 1863 година на сите американски робови им се дава целосна слобода. Тоа било резултат од долготрајната борба на прогресивните сили на Американската граѓанска војна, кој барала брза и неодложна акција за ослободување на обесправените црнци.
1933  Во Париз почнал Светскиот младински конгрес против војната и фашизмот.
1991  За првпат во Република Македонија бил изведен светиот чин „Опход на моштите на Свети Климент Охридски Чудотворец“ (опходот траел до 6 октомври истата година), основоположник на Македонската и на првата Словенска православна црква и втемелувач на националната самобитност на македонскиот народ.
1992  Во Штип е отворена првата приватна специјалистичка гинеколошка ординација во Република Македонија.
1992  Воспоставена е авиолинија Скопје - Москва.
1993  Во Бали, Индонезија, Република Македонија е примена во Светскиот совет за енергија.

Родени:

1515  Ана Клевска — сопруга на Хенри VIII.
1552  Василиј IV — руски цар.
1741  Петер Симон Палас — германско-руски зоолог и ботаничар.
1791  Мајкл Фарадеј — англиски физичар и хемичар.
1882  Вилхелм Кајтел — германски генерал.
1885  Гунар Асплунд — шведски архитект.
1898  Борис Спиров — македонски лекар и политичар.
1935  Беќир Жута — македонски економист и политичар.
1958  Андреа Бочели — италијански пејач.
1979  Дивна Пешиќ — македонска спортистка.
1980  Инио Асано — јапонски автор на манга.
1984  Тијаго Силва — бразилски фудбалер.
1984  Јукија Араширо — јапонски велосипедист.
1992  Боб Јунгелс — луксембуршки велосипедист.

Починале:

530  Папа Феликс IV, римски папа.
1774  Папа Климент XIV, римски папа.
1921  Иван Вазов, бугарски поет.
1938  Тодор Станков, македонски револуционер.
1944  Ибе Паликуќа, народен херој на Македонија.
2009  Коле Чашуле, македонски писател.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември