19 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


19 септември е 262-иот ден во годината според григоријанскиот календар (263-и во престапна година). Остануваат 103 денови до крајот на годината.

Настани:

1985  Катастрофален земјотрес со јачина од 8.1 степени според Рихтеровата скала го погодил Мексико. Во него загинале околу 10.000 луѓе, а материјалната штета е проценета на околу шест милиони долари.
1992  Во селото Стајковци, скопско, е поставен и посветен камен-темелник на нова црква „Свети Кирил и Методиј“.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон Општата спогодба за царини и трговија (ГАТТ).
1996  Република Македонија пристапи кон трите конвенции на Меѓународната агенција за атомска енергија.

Родени:

1551  Анри III — француски крал.
1911  Вилијам Голдинг — англиски писател.
1949  Лесли Хорнбај — aнглиски модел.
1958  Лита Форд — американска рок пејачка.
1966  Андреј Луговој — руски политичар и бизнисмен.
1968  Лила Даунс — мексиканска пејачка .
1970  Игор Исаковски — македонски поет.
1972  Ашот Наданјан — ерменски шахист.
1981  Дамијано Кунего — италијански велосипедист.
1986  Гералд Чолек — германски велосипедист.

Починале:

1881  Џејмс Гарфилд — претседател на САД.
1929  Георги Баждаров — македонски револуционер.
1941  Аце Дорев — македонски револуционер.
1942  Рампо Левков - Левката — македонски борец и народен херој.
1944  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — македонски борец и народен херој.
1944  Тодор Циповски - Мерџан — македонски борец и народен херој.
1985  Итало Калвиноиталијански писател.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември