16 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


16 септември е 259-иот ден во годината според григоријанскиот календар (260-и во престапна година). Остануваат 106 денови до крајот на годината.

Настани:

1810  Со масовно оружено востание на селаните, предводени од Мигел Идалго и Хозе Моралес, во Мексико почнала борбата за независност од шпанските колонизатори. Тој ден е прогласен за национален празник на државата Мексико која била шпанска колонија од 1519 година.
1941  Хитлер му наредил на заповедникот на германските вооружени сили за југоисток, да го задуши востаничкото движење на Балканот. Според Хитлеровата наредба со крајна суровост мора да се оневозможат партизаните и за смртта на секој германски војник со смрт да се казнат 50 до 100 заложници.
1959  Францускиот претседател Шарл де Гол преку радиото на Алжирскиот народ му го признал правото на самоопределување.
2010  НАСА и Меѓународната астрономска унија решаваат едно од езерата на Сатурновата месечина Титан да го носи името „Охридско Езеро“, во чест на истоименото езеро во југозападна Република Македонија.

Родени:

1846  Ана Кингсфорд — англиска медицинска сестра.
1885  Карен Хорнај — германски психолог.
1891  Карл Дениц — последниот канцелар на нацистичка Германија.
1923  Ли Куан Ју — сингапурски државник.
1925  Би Би Кинг — американски блуз гитарист.
1943  Петар Ангеловски — македонски биолог.
1948  Санде Стојчевски — македонски поет.
1950  Мехмет Али Шахин — претседател на Собранието на Турција.
1952  Фатос Нано — албански политичар.
1982  Линус Гердеман — германски велосипедист.
1986  Јонас Вангенехтен — белгиски велосипедист.
1988  Димитрис Сиовас — грчки фудбалер.
1989  Роберт Пен Ворен — американски поет.

Починале:

827  Валентин — римски папа.
1087  Виктор III — римски папа.
1380  Шарл V Мудриот — крал на Франција.
1824  Луј XVIIIкрал на Франција.
1840  Паул Рудолф фон Билгер — германски шахист.
1932  Александар Танев — генерал во бугарската армија
1977  Марија Калас — американска оперска пејачка, сопран од грчко потекло.
1980  Драган Ташковски — истакнат македонски историчар и публицист.
1989  Роберт Пен Ворен — американски писател — трикратен добитник на Пулицеровата награда.

Празници:

  Ден на независноста на Мексико.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември