12 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Септември 2014

12 септември е 255-иот ден во годината според григоријанскиот календар (256-и во престапна година). Остануваат 110 денови до крајот на годината.


Родени:

1494  Франсоа I — француски крал.
1897  Ирен Жолио - Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири.
1913  Џеси Овенс — американски атлетичар.
1921  Станислав Лем — полски писател.
1927  Грејс Кели — принцеза на Монако.
1944  Бери Вајт — американски текстописец.
1951  Берти Ахерн — ирски политичар.
1962  Дино Мерлин — босански пејач.
1973  Пол Вокер — американски актер.
1980  Јао Минг — кинески кошаркар.
1983  Карли Смитсон — ирска пејачка.
1986  Еми Росум — американски филмски актер.
1986  Мачеј Патерски — полски велосипедист.
1989  Рафал Мајка — полски велосипедист.

Починале:

1362  Папа Инокентие VI, римски папа.
1612  Василиј IV, руски цар.
1874  Франсоа Гизо, француски политичар и историчар.
1912  Стамат Икономов, бугарски офицер.
1924  Георги Атанасов, бугарски офицер.
1942  Стив Наумов народен херој на Македонија.
1942  Мите Богоевски народен херој на Македонија.
1981  Еуџенио Монтале, Италијански поет, најпознат претставник на Италијанскиот херметизам.
1986  Драгутин Аврамовски - Гуте, истакнат македонски академски сликар и графичар.
1986  Жак-Анри Лартиг - француски фотограф
1996  Тома Прошев, македонски композитор.
2003  Џони Кеш, американски пејач.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември