Ванче Шиков

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ванче Шиков
Vanče Šikov 2011.jpg
Лични податоци
Полно име Ванче Шиков
Роден на 19 јули 1985
Роден во Кавадарци, Република Македонија
Висина &100000000000001940000001,94 м
Положба одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Волин
Број 6
Кариера*
Години Клуб Наст(Голови)
2002-2003
2003–2006
2006–2007
2007–2008
2007 ( позајмица )
2007 ( позајмица )
2008–2011
2011
ФК Тиквеш
ФК Шкода Скеча
ФК Победа
ФК Олимпијакос
ФК Керкира
ФК Аполон Каламаријас
ФК Етникос Ахна
ФК Волин
16 (1)
55 (2)
10 (1)
0 (0)
12 (2)
22 (0)
77 (4)
32 (2)
Репрезентација
2007- Македонија Македонија 18 (3)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 декември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 ноември 2011


Ванче Шиков (роден 19 Јули 1985 во Кавадарци, Република Македонија) е македонски фудбалер кој игра за ФК Волин[1] во украинското фудбалско првенство и за фудбалската репрезентација на Македонија.


Фудбалска кариера[уреди]

Ванче Шиков својата фудбалска кариера ја започнува во ФК Тиквеш од Кавадарци. Во 2002 година потпишува за грчкиот прволигаш ФК Шкода Скеча каде одигрува 55 натпревари и постигнува 2 гола. Во 2006 Шиков потпишува со најтрофејниот грчки фудбалски клуб ФК Олимпијакос од Атина. По потпишувањето на договорот, во сезоната 2007-2008, ФК Олимпијакос го позајмил Шиков на позајмица во ФК Керкира каде одиграл 13 натпревари и постигнал 2 гола. Во 2008 година Шиков се сели во кипарското фудбалско првенство и потпишува за тимот на ФК Етникос Ахна каде за 3 години одигрува 77 натпревари и постигнува 4 гола.

По трите поминати години на Кипар во летото 2011 потпишува 3 годишен договор со украинскиот прволигаш ФК Волин[2].

За фудбалската репрезентација на Македонија има одиграно 18 натпревари и има постигнато 3 гола.

Наводи[уреди]