23 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< август >>
Н П В С Ч П С
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


23 август е 235-иот ден во годината според григоријанскиот календар (236-и во престапна година).

Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак девица.

Остануваат 130 денови до крајот на годината.

Настани:

1839  Велика Британија на почетокот на Опиумската војна против Кина го зазеде Хонгконг кој од 1942 година стана независна колонија.
1866  Завршува Австриско-пруската војна
1914  Јапонија ѝ објави војна на Германија во Првата светска војна. На Версајската конференција во 1919 година на победничката Јапонија и се доделени многу германски колонии во Тихиот Океан како награда за учествувањето во војната на страната на силите на Антантата.
1927  Во Бостон се погубени анархистите Сако и Ванцети, по судскиот процес кој предизвикал доста контроверзии
1939  Министрите за надворешни работи на Германија и на СССР, Јоаким Рибентроп и Вјачеслав Молотов во Москва потпишаа спогодба за ненапаѓање. Во документот двете сили се обврзаа за „запирање“ на секој акт на насилство. Меѓутоа, две години подоцна Германија ја прекрши спогодбата и го нападна Советскиот Сојуз на 22.06.1941 година.
1948  Основан е Светскиот совет на црквите.
1952  Основана е Арапската Лига.
1962  Американскиот телекомуникациски сателит „Телстар“ за првпат емитуваше телевизиски пренос на линијата САД - Европа.
1975  Комунистите ја освојуваат власта во Лаос по долга граѓанска војна.
1990  Ерменија прогласува независност од СССР.

Родени:

1740  Иван VI — руски цар.
1754  Луј XVI — француски крал.
1761  Готлоб Ернст Шулцегермански скептички философ.
1811  Огист Браве — француски физичар.
1849  Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1864  Елефтериос Венизелос — грчки револуционор и политичар.
1878  Едмон Бушје Де Бел — француски писател.
1954  Филип Емегвали — нигерски инжинер.
1977  Јелена Розга — хрватска пејачка.

Починале:

1806  Шарл Кулон — француски физичар.
1832  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
2006  Магдолна Хас — унгарска македонистка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември