12 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Декември 2014 12 декември е 346-иот ден во годината според григоријанскиот календар (347-и во престапна година). Остануваат 19 денови до крајот на годината.

Настани:

1642  Холандскиот морепловец Абел Тасман го откри островот Нов Зеланд, кој се наоѓа во југозападниот дел на Тихиот Океан, југоисточно од Австралија. Британска колонија е од 1841 година, а британски доминион е од 1907 година, кога влезе во составот на Британската заедница на народите на независна држава.
1963  Кенија стана независна држава и беше прогласена за Република во рамките на британскиот Комонвелт.
1979  НАТО дозволи инсталирање на евроракети во Европа.
1997  Пијаното на познатиот композитор и диригент, Леонард Бернштајн на една аукција во Сотби е продадено за 387.500 американски долари.
1997  Во Париз почна судењето на Карлос Шакалот, „професионален револуционер“ од Венецуела, чие вистинско име е Илич Рамирез Санчез. Тој е обвинет за некои од најспектакуларните герилски операции во 70-те и 80-те години.

Родени:

1866  Андреј Љапчев — премиер на Бугарија.
1821  Гистав Флобер — француски писател.
1922  Франтишек Вацлав Мареш — професор по славистика.
1923  Ог Мандино — американски писател .
1929  Џон Озборн — англиски драмски писател.
1939  Мајкл Газанига — професор по психологија.
1948  Срѓан Керим — македонски политичар и дипломат.
1973  Jане Николоски — македонски фудбалер.
1984  Даниел Агер — дански фудбалер.
1984  Матје Ладану — француски велосипедист.

Починале:

1574  Селим II — отомански султан.
1958  Слободан Јовановиќ — српски политичар.
1983  Дарко Дамески — македонски актер.
1993  Јожеф Анталпремиер на Унгарија.
2008  Лилјана Минова - Ѓуркова — истакнат македонист.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември