19 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

19 декември е 353-иот ден во годината според григоријанскиот календар (354-и во престапна година). Остануваат 12 денови до крајот на годината.

Настани:

1940  Како врховен командант на Вермахтот, Адолф Хитлер ја потпиша „Директивата број 1“, за напад на Советскиот Сојуз, позната во историјата на Втората светска војна како „План Барбароса“.
1942  Во манастирот Св. Никола во с. Прилепец, прилепско, во борба против бугарската окупаторска војска и полиција, откако беа предадени, загинаа деветмина борци на партизанскиот одред „Ѓорче Петров“. Борбата на Прилепец, претставува легенда за херојството на македонските партизани во борбата за слобода.
1991  На патот Скопје - Белград загина Јордан Мијалков, првиот министер за внатрешни работи во независна Македонија.
1997  Во Индонезија се урна авион „Боинг 737“ на сингапурската авиокомпанија „Силк ер“, кој летал од Сингапур за Џакарта. Во несреќата загинаа 104 лица.

Родени:

1849  Филип V — крал на Шпанија.
1915  Едит Пјаф — француска пејачка.
1920  Лазар Мојсов — македонски и југословенски политичар .
1921  Блаже Конески — еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет, научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во македонската литература во областа на културната историја на македонскиот народ.
1963  Тил Швајгер — германски актер.
1973  Врбица Стефанов, македонски кошаркар.

Починале:

1370  Урбан V — римски папа.
1848  Емили Бронте — англиска писателка.
1907  Димитар Поп-Георгиев Беровски — истакнат македонски револуционер.
1951  Андре Жид — француски романописец, есеист и критичар.
1991  Јордан Мијалков — прв министер за внатрешни работи на независна Република Македонија.
2002  Александар Сариевски — прочуен македонски народен пејач и композитор.
2006  Гоце Николовски — македонски пејач на народна музика.

Празници:

Св. Никола, православен верски празник.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември