13 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

13 декември е 347-иот ден во годината според григоријанскиот календар (348-и во престапна година). Остануваат 18 денови до крајот на годината.

Настани:

1294  По пет месеци по изборот, папата Целестин V абдицирал за да се посвети на испосништвото. Тоа е единствен случај на абдикација на папа.
1545  Започнал Соборот од Тренто, деветнаесетти вселенски собор на католичката црква, кој со прекини траел 18 години.
1642  Холандскиот морепловец Абел Тасман бил првиот европеец кој стигнал до Нов Зеланд.
1992  На границата меѓу Република Македонија и Албанија беа отворени три нови гранични премини.
1995  Генералното собрание на ООН во Њујорк, со мнозинство гласови гласаше во полза за итно запирање на нуклеарните проби кои се изведуваат во Франција и Кина, единствени земји што изведуваат контроверзни проби.

Родени:

1521  Сикст V — римски папа.
1553  Анри IV — крал на Франција.
1816  Вернер фон Сименс — германски пронаоѓач и индустријалец.
1869  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1943  Мануел Вилар Јр. — филипински бизнисмен и политичар.
1981  Ејми Ли — американска пејачка/текстописец (Evanescence).
1989  Микел Ланда — шпански велосипедист.

Починале:

558  Хилдеберт I — франкиски крал.
1124  Каликст II — римски папа.
1754  Махмуд I — отомански султан.
1881  Аугуст Шеноа — хрватски писател, автор на реалистички раскази и фељтони.
1931  Гистав Ле Бон — француски социопсихолог и социолог.
1983  Никита Станеску — великан на романската книжевност.
1993  Јон Исаја — македонски актер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември