Анри Матис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анри Матис

Фотографија на Матис од Карл Ван Вехтен, 1933.
Родено име Анри Матис
Роден 31 декември 1869
Ле Шато Камбрезис, Север-Па де Кале
Починал 3 ноември 1954
(на возраст од 84)
Ница, Франција
Националност француско
Поле сликарство, графика, вајарство, цртање, колаж
Правец Фовизам, Модернизам
Дела Жената со шапка (Мадам Матис), 1905

Анри Матис (13 декември 1869 - Ница, 3 ноември 1954), француски сликар и вајар. Почна како фовист, но со време стана попрефинет и сликаше со отмен колорит, за да заврши на крајот со чиста демокративност. Силно влијаеше врз модерното европско сликарство, чиј е еден од главните претставници.

Работеше ентериери, актови, мртви природи, портрети, графики, скулптури и дела од применета уметност.