17 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

17 декември е 351-иот ден во годината според григоријанскиот календар (352-и во престапна година). Остануваат 14 денови до крајот на годината.

Настани:

1538  Папата Павле III го екскомуницирал Хенри VIII од католичката црква. За возврат, Хенри ја укинал неговата јурисдикција и го иницирал осамостојувањето на Црквата на Англија.
1577  По налог на кралицата Елизабета I, Франсис Дрејк отпловил од Плимут, Англија, на тајна мисија да го истражи пацифичкиот брег на Америка.
1903  Во Северна Каролина, во САД, браќата Рајт го извршиле првиот лет со машина потешка од воздухот.
1970  Работничките протести во Полска против покачувањето на цените на храната биле крваво задушени со пукање во протестантите од војската и полицијата, при што загинале околу 40 луѓе, а стотици биле ранети.
1991  Турција, ги призна сите советски републики, кои прогласија независност.
1993  Финска ја призна Република Македонија. Претседателот Мауно Коивисто го објави признавањето на службен прием и му врачи акт и го овласти Министерството за надворешни работи да воспостави дипломатски односи со Македонија.
1989  Емитувана е првата епизода на „Симпсонови“.
2005  Република Македонија доби статус на кандидат за членка на Европската Унија.
2004  Избрана владата на Република Македонија, предводена од Владо Бучковски.

Родени:

1749  Доменико Чимарозаиталијански композитор, претставник на Неаполската оперска школа.
1770  Лудвиг ван Бетовен — германски композитор.
1903  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
1936  Франциск — прв јужноамерикански и исусовски папа.
1952  Блаже Китанов — македонски поет.
1973  Пола Ретклиф — британска атлетичарка.
1975  Мила Јовович — американска актерка и модел.

Починале:

1187  Грегориј VIII — римски папа.
1897  Алфонс Доде — француски писател.
1273  Џалалудин Румиперсиски исламски поетправник и теолог.
1830  Симон Боливар — јужно-американски борец за независност.
1933  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1987  Маргарет Јурсенар — француска писателка, романсиересеистдраматург.
1881  Луис Хенри Морган — американски етнолог и социолог.
1987  Ѓорѓи Гаврилски — прв примариус и прв специјалист по општа медицина во Македонија.
1907  Вилијам Томсон Келвин — англиски физичар.
1919  Пјер Огист Реноар — француски сликар — еден од најголемите сликари на своето време.

Празници:

Бутан - Ден на нацијата.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември