9 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

9 декември е 343-иот ден во годината според григоријанскиот календар (344-и во престапна година). Остануваат 22 денови до крајот на годината.

Настани:

1824  Легендарниот латиноамерикански водач Симон Боливар во историската битка кај Ајакучо, во Перу ја порази шпанската војска.
1905  Во Франција со декрет е извршено одвојувањето на државата и црквата.
1940  Втора светска војна: Во Северна Африка почна офанзивата на VIII Bританска армија против германските окупациони трупи.
1961  Тангањика, поранешната британска колонија, стана независна држава во рамките на Комонвелтот, а од 09.12.1962 година стана Република. Две години подоцна, на 26.04.1964 година со обединувањето на Тангањика и на Занзибар настана Обединета Република Танзанија.
1997  Во Брисел, генералните директори на царинските служби на Белгија и Македонија, Илија Илоски и Ван Валегем, парафираа Спогодба за царинска соработка.

Родени:

1594  Густав II Адолф — крал на Шведска.
1608  Џон Милтон — англиски поет — еден од најзначајните во светската литература, а според некои, најголем по Шекспир.
1881  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1842  Петар Кропоткин — руски мислител, теоретичар на анархизмот.
1895  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — едно од најславните имиња на шпанската граѓанска војна и на шпанското револуционерно движење.
1962  Фелисити Хафман — американска актерка.
1980  Рајдер Хесједал — канадски велосипедист.
1986  Матијас Франк — швајцарски велосипедист.

Починале:

1565  Пиј IV — римски папа.
1669  Климент IX — римски папа.
1910  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач — родоначалник на српската авангардна лирика.
1943  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1944  Андреј — принц на Грција.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември