15 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Декември 2014 15 декември е 349-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (350-и во престапна година). Остануваат 16 денови до крајот на годината.

Настани:

1891  Џејмс Нејсмит им ја претставил на своите ученици првата верзија на кошарката, со по девет играчи и корпи на земја.
1941  Греманските војници погубиле над 15.000 Евреи во Дробицки Јар, близу до Харков, денешна Украина.
1945  Симфонискиот оркестар на денешната Македонска филхармонија го оддржа својот прв симфониски концерт.
1946  Во Скопје започнале првите предавања на Филозофскиот факултет — наследник на стариот скопски филозофски факултет (во склоп на Белградскиот) и прв факултет при Универзитетот во Скопје, денес „Св. Кирил и Методиј“.
1961  Судот во Ерусалим го осуди на смрт нацистичкиот злосторник Адолф Ајхман, одговорен за смртта на повеќе стотици илјади невини цивили во Втората светска војна.
1994  По едномесечна политичка криза, Џон Брутон стана нов премиер на Република Ирска.
1999  Борис Трајковски ја презема должноста Претседател на Република Македонија.

Родени:

37  Нерон — римски император (п. 68).
130  Луциј Вер — римски император.
1657  Мишел-Ришар Делаланд — француски барокен композитор.
1802  Јанош Бојаи — прочуен унгарски математичар.
1832  Александар Густаф Ајфел — француски инженер и градител на познатата Ајфелова кула.
1852  Анри Бекерел — француски физичар.
1886  Александар Станишев — бугарски лекар, научник и политичар.
1907  Оскар Нимаер — бразилски архитект.
1912  Реј Имс — американска дизајнерка и архитект.
1916  Морис Вилкинс — англиски биолог.
1981  Роман Павличенко — руски фудбалер.

Починале:

1025  Василиј II Македонецот — византиски император.
1966  Волт Дизни — творец на современиот цртан филм.
2004  Гого Ивановски — македонски поет и раскажувач.
2011  Кристофер Хиченс — англиски новинар и општественик.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември