Александар Сариевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Александар Сариевски

Александар Сариевски во изведба
Биографски податоци
Роден(а) 20 јуни 1922(1922-06-20)
Галичник, Македонија
Починал(а) 19 декември 2002(2002-12-19) (на 80 год.)
Скопје, Македонија
Жанрови народна музика
Занимања текстописец
Инструменти пејач
Период на активност 1946–2002
Соработници Танец
Грамофонска плоча „Македонски песни“ на Сариевски

Александар Сариевски (20 јуни 1922 - 19 декември 2002), — прочуен изведувач на македонска народна музика со долга и богата кариера. Роден во Галичник, средното образование го завршил во Скопје, кога и почнал да свири армоника. Во 1946 г. во Македонското радио ја снимил песната „А бре невесто око калешо“.

Сариевски е композитор и текстописец на познатата песна „Зајди, зајди јасно сонце“.

Во своите песни ги опеал родниот Галичник, невозвратената љубов, печалбарството, а познат е и по многуте хумористични песни. Тој беше пејач за кој со право народот вели дека се раѓа еднаш во сто години и чии песни вечно ќе зрачат со својот сјај. Неговиот музички опус претставува дел од македонското културно богатство.

Сариевски е еден од основачите на ансамблот „Танец“ и постојано патувал низ светот во благородна мисија на ширење на приказната за оригиналниот македонски народен мелоз. Сариевски е еден од најголемите амбасадори на автентичната култура на македонскиот народ.

Македонската култура и македонската музичка сцена му е благодарна на Александар кој беше човекот што ги премости океаните и на сè македонско во светот со децении му носеше врска со родниот крај, а на далечните народи најубедливо им говореше за трајноста на македонското име и богатството на неговата културна ризница.

Телеграма со изрази на искрено сочуство по повод смртта на Сариевски до неговото семејство упатил иминистерот за култура Благој Стефановски во која се вели дека „со смртта на овој доајен замина човекот, кој низ звукот на тапанот во „Тешкото“, низ народната песна, низ целиот свој живот од Галичник до легендата ја опеваше душата и битот на македонскиот народ“.

Песни[уреди]

Сариевски е запаметен по песните:

Извор[уреди]