Лавов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија не е за лав.
Лавов
Львів
—  Град  —

Знаме

Грб
Лавов се наоѓа во Украина
Лавов
Местоположба на Лавов
Координати: 49°49′48″ СГШ 24°00′51″ ИГД / 
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Lviv Oblast.png Лавовска област
Лавовски реон
Основан 1256
Управа
 • Градоначалник Андриj Садови
Површина
 • Вкупна 182,01 км2
Надм. вис. 289 м
Население (2012)
 • Вкупно 755.994 жит.
Час. појас ЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (DST) ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број 79000-79490
Повик. бр. +380 32
Портал city-adm.lviv.ua

Лавов (украински: Львів) е град во западна Украина. Тој е административен центар на Лавовската област и административен центар на околниот Лавовски реон, во рамките на област.

Збратимени градови[уреди]

Лавов е збратимен со следните градови:


Надворешни врски[уреди]

Портал „Украина