Чернигов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Чернигов (украински: Чернігів) е град на реката Десна во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Черниговската област и административен центар на околниот Чернигавски реон, во рамките на област. Градот бил основан уште во 10. век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

Демографија[уреди]

Религија[уреди]

Црква св. Тројице и манастир у Чернигову за реком Десном у позадини

Храмови[уреди]

Култура[уреди]

Спорт[уреди]

Сообраќај[уреди]

Автобус[уреди]

Тролејбус[уреди]

Железнички сообраќај[уреди]

Туризам[уреди]

Музеи[уреди]

Економија[уреди]

Образование[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Галерија[уреди]

Поврзано[уреди]

Портал „Украина

Надворешни врски[уреди]