Луганск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Луганск

Знаме

Грб
Местоположба на Луганск.
Луганск се наоѓа во Украина
Луганск
Location of Luhansk
Координати: 48°34′00″ СГШ 39°20′00″ ИГД / 
Држава
Област
Украина
Луганска област
Основан 1795
Управа
 • Градоначалник Серхиј Иванович Кравченко
Површина
 • Вкупна 257 км2
Надм. вис. 105 м
Население (2004)
 • Вкупно 445.900 жит.
поштенски код 91000
Повик. бр. +380 642
Збратимени градови Велс Кардиф
Полска Љублин
Бугарија Перник
Унгарија Секешфехервар[1]
Франција Сен-Етјен
Кина Дакинг
Портал http://gorod.lugansk.ua/

Луганск (украински: Луга́нськ, (руски: Луга́нск), порано познат како Ворошиловград, е град во Украина. Градот е административен центар на Луганската област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 334.900 жители.

Познати луѓе од Луганск[уреди]

Некои од познатите луѓе кои се родиле/ живееле во Луганск се:

Збратимени градови[уреди]

Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]