Хуан Мата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуан Мата
JuanMata cropped.jpg
Лични податоци
Полно име Хуан Мануел Мата Гарсија
Роден на 28 април 1988 (1988-04-28) (26 г.)
Роден во Бургос, Шпанија
Висина 1.70м
Положба напаѓач и крило од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 8
Младинска кариера
1998–2003 Реал Овидео
2003–2006 ФК Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Реал Мадрид Кастиља 39 (10)
2007–2011 ФК Валенсија 129 (34)
2011–2014 Челзи 58 (16)
2014– Манчестер Јунајтед 1 (0)
Репрезентација
2004 Шпанија У16 3 (2)
2004 Шпанија У17 2 (1)
2006–2007 Шпанија У19 13 (12)
2007 Шпанија У20 5 (3)
2007–2011 Шпанија У21 20 (5)
2009– Шпанија 19 (6)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15
37, 29 April 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 February 2012


Хуан Мануел Мата Гарсија (роден 28 април 1988) познат како Хуан Мата е Шпански фудбалер кој моментално игра за англискиот клуб Манчестер Јунајтед во премиер лигата. Тој игра како напаѓач од средниот ред и крило. Неговата фудбалска кариера ја започнал во Шпанија, играјќи за Реал Овидео. Во 1997, тој се приклучил во ФК Реал Мадрид. Мата е шпански интернационалец и ја има претставувано Шпанија во Шпанија У16, Шпанија У17, Шпанија У19, Шпанија У20, Шпанија У21 и на сениорско ниво.