Фернандо Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фернандо Торес
Лични податоци
Полно име Фернандо Хозе Торес Санз[1]
Роден на 20 март 1984 (1984-03-20) (30 г.)[2]
Роден во Фуенлабрада, Шпанија
Висина 1.86[3]
Положба напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 9
Младинска кариера
1995–2001 ФК Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2007 ФК Атлетико Мадрид 214 (82)
2007–2011 ФК Ливерпул 102 (65)
2011–2014 ФК Челзи 110 (20)
2014- ФК Милан (на заем) 4 (1)
Репрезентација
2000 Шпанија U15 1 (0)
2001 Шпанија U16 9 (11)
2001 Шпанија U17 4 (1)
2002 Шпанија U18 1 (1)
2002 Шпанија U19 5 (6)
2002–2003 Шпанија U21 10 (3)
2003– Шпанија 110 (38)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
07, 28 јули 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:07, 28 јули 2011 (UTC)

Фернандо Торес (шпански: Fernando Torres, роден на 20 март 1984}) е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Милан.

Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико Мадрид.

Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Атлетико Мадрид, и во истиот тим се задржал до 2007 година, кога преминал во ФК Ливерпул за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.

Во 2011 преминал во ФК Челзи за рекордна сума во англиската лига од 50 милиони британски фунти.

За Шпанската фудбалска репрезентација дебитирал во 2003 година.

Со Шпанија учествувал во шест големи турнири; УЕФА Еуро 2004, на 2006 ФИФА Светско Првенство, УЕФА Евро 2008, на 2010 ФИФА Светско Првенство, УЕФА Евро 2012 и 2014 ФИФА Светско Првенство. Шпанија го освои три турнири 2008-2012, со Торес постигнувајќи во финалето на Евро 2008 и Евро 2012.


Наводи[уреди]