22 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< октомври >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

22 октомври е 295-иот ден во годината според григоријанскиот календар (296-и во престапна година). Остануваат 70 денови до крајот на годината.

Настани:

1962  Претседателот на САД, Џон Кенеди нареди морнарицата и авијацијата на САД да ја блокираат Куба, бидејќи сметаше дека во таа земја се поставени советски лансирни рампи. Така, светот се најде во најдраматичниот период по Втората светска војна, кога лесно можеше да избувне нуклеарна пресметка меѓу двете супер сили (САД и СССР). Директната размена на пораки меѓу Кенеди и Хрушчов доведе најнапред до смирување на ситуацијата, а потоа до отстранување на советските ракети во замена за ветувањето на САД, дека нема да ја нападнат Куба.
1991  На општите избори во Турција, победи Партијата на вистинскиот пат на Сулејман Демирел.
1997  Најстарата македонска православна црква во Австралија, „Свети Ѓорѓи“, во Фицрој, осветена во 1960 година, е продадена за 810.000 австралиски долари на некоја градежна фирма.

Родени:

1811  Франц Лист — унгарски пијанист и композитор, музичар со романтичарско определување и предводник на германската школа.
1917  Борко Лазески — македонски академски сликар, еден од првите апстрактни автори во Македонија.
1973  Ичиро Сузуки — јапонски безболист.
1982  Марк Реншо — австралиски велосипедист
1986  Марчело Паварин — италијански велосипедист

Починале:

1906  Пол Сезан — француски сликар.
1973  Димитар Николоски - Луј — македонски музички педагог и композитор
1987  Лино Вентураиталијански глумец


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември